Autoři

Eva Jiřičná

Architektka českého původu, již více než 45 let žije a pracuje v Londýně, kde v roce 1984 založila vlastní ateliér – Eva Jiricna Architects Limited. V roce 1999 spolu s Petrem Vágnerem založila v Praze ateliér AI – DESIGN. Oba ateliéry poskytují komplexní služby, včetně návrhů nových veřejných i soukromých budov a veřejných prostor, mostů, rekonstrukcí, kompletních návrhů interiérů, výstav, nábytku i dalších unikátních předmětů. Ateliéry zaujímají vedoucí postavení v oblasti formálních i technologických inovací díky svým pečlivě propracovaným a podrobným návrhům využívajícím tradiční materiály – sklo, ocel a kámen.
Design v pojetí Evy Jiřičné a jejích spolupracovníků se vyznačuje lehkostí, prosvětleností a respektem k materiálu. Ke klientům ateliérů patří významné firmy a instituce z celého světa, například Amec plc, Selfridges, Harrods, Boodle & Dunthorne, Pražský hrad, Royal Academy of Arts, Karel Schwarzenberg, Victoria and Albert Museum, Sekyra Group, British Council, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, město Zlín a další. Její ateliéry získaly četná mezinárodní ocenění za design a jejich práce jsou pravidelně publikovány v časopisech a knihách ve světě. Eva Jiřičná si vysloužila ocenění i za osobní přístup v oblasti architektury a designu – byl jí udělen titul Královský průmyslový designér, Řád britského impéria za design, byla zvolena členkou Královské akademie umění a uvedena do Americké síně slávy. Získala čestné doktoráty a profesury na několika univerzitách (například Southampton Institute, VUT v Brně, University of Sheffield, VŠUP v Praze). V roce 2003 byla zvolena předsedkyní Architectural Association v Londýně. Pracuje v mezinárodních porotách architektonických soutěží a intenzivně přednáší o své práci po celém světě.

Prof. Ing. arch. Eva Jiřičná, CBE

Prof. Ing. arch. Eva Jiřičná, CBE

AI – DESIGN

Ateliér AI – DESIGN patří v současné době mezi významné architektonické kanceláře v České republice. Ve svém oboru působí od roku 1999, kdy ho založili Eva Jiřičná a Petr Vágner. Poskytuje komplexní služby, včetně návrhů nových veřejných i soukromých budov, mostů, rekonstrukcí, kompletních návrhů interiérů, výstav, nábytku i dalších unikátních předmětů. Mezi realizace patří mimo jiné i první designový hotel ve střední a východní Evropě Hotel Josef v Praze, dále Oranžerie na Pražském hradě, rekonstrukce kostela sv. Anny v Praze pro Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 nebo Kongresové centrum ve Zlíně. Za své realizace obdržel mnohá ocenění u nás i v zahraničí a práce ateliéru jsou pravidelně publikovány v časopisech a knihách u nás i ve světě.

AI – DESIGN

Příklady realizací:

Prof. Ing. arch. Eva Jiřičná, CBE

Prof. Ing. arch. Eva Jiřičná, CBE

Prof. Ing. arch. Eva Jiřičná, CBE

Prof. Ing. arch. Eva Jiřičná, CBE

Hotel Josef, Praha, 2002

Prof. Ing. arch. Eva Jiřičná, CBE

Kongresové Centrum, Zlín, 2010

Prof. Ing. arch. Eva Jiřičná, CBE

Prof. Ing. arch. Eva Jiřičná, CBE

Café BBraun, Praha, 2011